Dela nyhet
Cup Guld i Tallin för Täby FC HJ
16 maj 2022 0 kommentarer

Efter en lång helg i Tallin dit vi rest med två lag( Black & White) och spelat hela 12 matcher stod Täby FC Black till sist som slutsegrare i Tallin Floorball Cup efter klara 8-2 mot Valmeiras från Lettland i finalen. Två lag och 28 spelare placerade i varsin grupp (14 lag totalt) där Täby Black redan i gruppspelet visade vägen med 4 av 4 vinster och hela 26-6 i målskillnad. Täby White hamnade i en tuff grupp med jämna matcher, 2 spelarskador redan i första perioden första matchen där vi dessutom kom till start direkt vid tekning gjorde att vi sedan spelade med 3 backar och ojämna kedjor. Dock var det inte där proppen satt. Det var i målproduktionen. Efter 4 spelade matcher hade vi 1 vinst, 1 oavgjord och 2 förluster, men massor av missade målchanser, där visserligen det ditrullade golvet gjorde sitt, men det något som Täby Black bemästrade bättre.
Hur som stod vi lördag kväll i kvartsfinal mot Estlands U-19 lag som rullades bort relativt enkelt med 3-1 som följd. Tuffare blev det i semin där vi mötte stora tuffa Kekava bulldogs som tidigare slog ut vårt vita lag ur cupen. Efter 2-2 vid fulltid var det straffar direkt. Men vi har Rasmus och det har inte ni. Båda lagen missar möjligheten att avgöra under första rundan men direkt i andra rundan sätter David vinnarbollen medan Rasmus obarmhärtigt fortsätter sitt räddarstreak och nollar Kevava. Final om 45 minuter. Snabbt i med käk, dricka och ladda om..
Nu jävlxxx ska vi inte förlora finalen som vi snöpligt gjorde 2019. Revansch!!!
Och som det blev. Valmiera började bra och vi hängde inte med när de tryckte sig ner mot kanterna och trots vårt större bollinnehav skapade vi inte mycket. Istället fick vi svettas rejält när vi redan i andra minuten fick spela BOX. Men den var tät även idag o istället fick vi sätta 1-0 i PP som höll sig perioden ut. Då hade vi nollat ännu en BOX.
I andra lovade vi varandra att inte hålla igen. Fullt ös till slutet. Nu ska det svettas. Vi vinner perioden med 7-2 efter en galen forcering o finalen med 8-2 där vi sista 10 bjuder på totalbandy. 7 målskyttar på 8 strutar talar sitt tydliga språk. Bredden, spetsen och farten och så..... Rasmus såklart!!
Grattis killar. Väl värt! /// Per Gunnel o Mathias
Kommentarer