Dela nyhet
Guldkantade grannfejder
28 nov 2021 0 kommentarer

Fullt fokus, jävlar anamma och glädje tar vi med oss efter helgens två matcher.
Lördagens bortamöte mot serieledarna Vaxholm blev spännande och fartfylld och vi startade matchen med ett glimrande spel mot ett lag som inte riktigt var på tårna från start. Vi tog ledningen två gånger om innan periodpaus och det var bara detaljer i paussnacket och fokus på uppgiften att fortsätta i samma tempo. Och vi fortsatte spela fin innebandy även i andra och tredje perioden, men bollen ville inte riktigt hela vägen in i mål medan motståndarna trappade upp, tryckte på och pressade oss till misstag. Två mål i baken i andra perioden kändes okej men i den tredje hängde vi inte med i målprotokollet, hemmalaget gjorde ytterligare två och även om vi hade många fina chanser stannade det på två mål. Vi lämnade ändå med en fin känsla.
Söndagens bortamöte mot grannarna Danderyd blev dubbelt så kul sett till målprotokollet. Vi startade med full fart direkt i första perioden även den här dagen, var offensiva och sköt i de lägen som gavs. Fyra mål redan i första perioden av fyra olika målskyttar var extra kul att se. Hemmalaget satte ett mål också innan paus och vi behövde inte prata mer än detaljer till de taggade tjejerna. Men några fler mål blev det inte från vår sida, även om chanserna fanns där. Precis som i lördagens match taggade motståndarna till efter första perioden och spelet ändrades drastiskt, blev tajtare och stressigare och det var svårt att spela sig hela vägen till mål. Vi släppte in ett i baken innan sista periodpaus och kände ändå att vi spelade bra men kanske lite väl offensivt. Danderyd är ett kontringsstarkt lag och skulle vi vinna matchen behövde vi stoppa deras framfart när vi tappade boll. Den sista perioden blev en kamp om positionerna och vi var det starkare laget till slut. Om vi inte hade släppt för kontring hade vi sluppit ytterligare ett mål i baken precis på slutsignal men seger och gott självförtroende kändes väldigt skönt!
Kanske var några besvikna över att vi inte gjorde några mål i andra och tredje perioderna men laget visade en styrka i att dels kunna göra många mål i första perioden när utmaningen är att komma in i matchtempo, och dels att kunna försvara den ledningen matchen ut. Stort plus i kanten till hela laget.
Glad första advent!
/tränarna
Kommentarer